در حال بارگذاری ...

نباید جزئیات را بزرگ جلوه بدهیم و اختلاف نظرهای فردی نباید ضرری به ما بزند. این فرقه فرقه شدن ها ناشی از افزایش خودخواهی ماست بنابراین بایستی هرچه سریعتر این مسائل را کنار بگذاریم.

در سومین روز از سفر کاروان "سرزمین برادری" به شهر سنندج، نخبگان علمی، فرهنگی و ورزشی کشور در مراسم نماز جمعه اهل سنت استان کردستان و مزار شهدای این استان حضور یافتند.

 

فرقه فرقه شدن ها ناشی از افزایش خودخواهی ماست

به گزارش روابط عمومی «اتحادیه بین المللی امت واحده»، حجت الاسلام دکتر عبدالکریم بی آزار شیرازی عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه اهل سنت استان کردستان با اشاره به تقسیم بندی های مذهبی و فرقه ای در دین اسلام گفت: تمام مسلمانان پیرو دین اسلام هستند و این دین میان همه مذاهب اسلامی مشترک است. اختلافی که میان مسلمانان به چشم می خورد بر سر فروعات است وگرنه در اصل توحید ، نبوت، روزه، معاد ، نماز، جهاد و حج اختلافی میان ایشان وجود ندارد.

وی با تاکید بر یکپارچه سازی صفوف مسلمانان در عین وجود تفاوت ها افزود: نباید جزئیات را بزرگ جلوه بدهیم و اختلاف نظرهای فردی نباید ضرری به ما بزند. این فرقه فرقه شدن ها ناشی از افزایش خودخواهی ماست بنابراین بایستی هرچه سریعتر این مسائل را کنار بگذاریم.

بی آزار شیرازی ادامه داد: مردم که مجتهد نیستند پیروی از مجتهدین نموده و به قول امام (ره) دسته ای از مسلمانان از امام ابوحنیفه تقلید می کنند و دسته ای از فلان مرجع تقلید و منابع اینچنینی. اختلاف یک منشا دارد و آن سیاهی سیرت و ضعف اخلاقی است و مسلمین چه شیعه و سنی با تقویت مسئله اخلاق در خودشان جلوی تفرقه را می گیرند. 

حجت الاسلام بی آزار شیرازی اختلافات امروز میان مسلمانان را ناشی از تلاش های بی وقفه استکبار جهانی دانست و افزود: غرب همواره با نقشه های مختلف به دنبال ایجاد تفرقه میان مسلمانان است ولی خوشبختانه تا امروز این نقشه با هوشیاری امت اسلامی ناکام مانده است.  

 

مسلمانی را پیدا نمی کنیم که دوست دار اهل بیت نباشد

وی به بیان علل تاریخی انشقاق دین مبین اسلام به دو شاخه شیعه و سنی پرداخت و گفت: ما مسلمانی را پیدا نمی کنیم که دوست دار اهل بیت نباشند و لفظ تشیع یا تسنن از زمان عباسیان رواج یافته است و در صدر اسلام این تقسیم بندی میان مسلمانان وجود نداشت. حتی هنگامی که حضرت علی (ع)  به خلافت رسیدند هیچگاه مردم را به دو دسته شیعه یا سنی تقسیم نکردند و همه مردم را برادران دینی معرفی کرده و آنان را به اخوت و مهربانی سفارش کردند.

 

سفارش به اقامه نماز جماعت مشترک

این مجتهد برجسته، مسلمانان را به خواندن نماز جماعت مشترک سفارش کرده و افزودند: اقامه نماز جماعت مشترک میان پیروان مذاهب اسلامی، بسیاری از سوء تفاهم ها را کنار می گذارد و این کنار هم قرار گرفتن موجب رفع بسیاری از سوء ظن ها خواهد شد. حضور در نماز جمعه و نماز جماعت در کنار یکدیگر موجب عزت و عظمت یکدیگر خواهند شد.  توحیدی که ما مسلمانان به آن اعتقاد داریم باید خروجی اش وحدت امت اسلامی باشد. امام خمینی هم می فرمودند کسانی که مسئله امامت را مایه تفرقه افکنی قرار بدهند فهم درستی از مسئله توحید و امامت و رابطه این دو را ندارند. 

 

گلایه از رایج شدن دو لفظ رافضی و ناصبی

عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب با گلایه از مصطلح شدن دو لفظ رافضی و ناصبی در فرهنگ اصطلاحات دینی این عصر گفت: در گذشته لفظ ناصبی برای دشمنان اهل بیت به کار می رفت و رافضی نیز به شیعیانی که غلو می کردند اطلاق می شد. امروزه استعمارگران از یک سو و افراد جاهل از سویی دیگر تلاش می کنند که لفظ ناصبی را به تمام اهل سنت و لفظ رافضی را به تمام شیعیان تعمیم بدهند. این در حالی است که هیچ یک از آنها درست نیست.

 

غلوکنندگان مسلمان نیستند

حجت الاسلام بی آزار افزود: تمام علمای شیعیه معتقدند که اگر کسی به غلو باور داشته باشد مسلمان نیست. باید تلاش کنیم که این مفهوم ها که مخالف ادیان هستند را از خود دور کنیم که خوشبختانه اکنون در میان توده مردم نخبگان و دیگر اقشار جامعه نسبت به این مسائل آگاهی پیدا کرده اند و از طرفی مقام معظم رهبری تاکید دارند هیچ کس نباید به مقدسات اهل سنت توهین کند

حجت الاسلام بی آزار شیرازی در پایان با اشاره به تنوع مکاتب اخلاقی در استان کردستان گفت: در این استان بیشتر مردم اهل طریقت و مکتب های اخلاقی هستند و تلاش می کنند که روحیه الهی را در خود افزایش بدهند.

ماموستا خدایی نیز در خطبه های نماز جمعه با اشاره به اینکه داعش بزرگترین فتنه جهان اسلام است گفت: اتحاد و انسجام بین اقوام و مذاهب اسلامی موجب نابودی غده سرطانی داعش می شود.

اعضای کاروان سرزمین برادری پس از اقامه نماز جمعه مشترک به امامت ماموستا خدایی با وی به گفتگو نشستند.

 

حضور در مزار شهدای سنندج

اعضای این کاروان همچنین پیش از حضور در نماز جمعه اهل سنت، بر سر مزار شهدای انقلاب و دفاع مقدس، شهدای ترور و پیشمرگان مسلمان «کرد» و حماسه سازان مبارزه با داعش در کوبانی حضور یافتند و با نثار گل و قرائت فاتحه یاد و خاطره ایشان را گرامی داشتند.
مطالب مرتبط

چرا فکر تقریبی به جریان سیاسی ربط ندارد؟
نمونه هایی از رفتارهای غیرتقریبی طرفداران دوجناح سیاسی

چرا فکر تقریبی به جریان سیاسی ربط ندارد؟
نمونه هایی از رفتارهای غیرتقریبی طرفداران دوجناح سیاسی

برخی از مدعیان جریانی که خود را پایبندتر به نظام می داند و مدعی – به زعم بنده در حد شعار!- تبعیت محض از رهبری هستند هم دست کمی از برخی رقبای ظاهرا سیاسی خود ندارد! بعبارتی در این مساله نوعی وحدت فکری وجود دارد و اتفاقا این نکته نشان می دهد که تقسیم جامعه صرفا بر اساس جریان سیاسی، ...

|

شیعه ی انگلیسی کیست؟

شیعه ی انگلیسی کیست؟

یک عدّه‌ای خیال میکنند اثبات تشیّع به این است که انسان به بزرگان مورد اعتقاد اهل سنّت و دیگران بنا کند مدام بدوبیراه گفتن؛ نه، این خلاف سیره‌ی ائمّه است. اینکه شما می‌بینید رادیوها یا تلویزیون‌هایی در دنیای اسلام به وجود می‌آید که کار آنها این است که به‌عنوان شیعه و به نام ...

|

ده نکته درباره وحدت و افراطیون

ده نکته درباره وحدت و افراطیون

برخی تلاش می کنند تا با سیاسی کردن مساله وحدت، آنرا به ضرورتی مقطعی تقلیل داده و صرفا در مقابل دشمن مشترک معنا کنند، حال آنکه وحدت مد نظر دین برای ایجاد تمدن اسلامی و حاکمیت ارزشهای اسلامی در جهان است.

|

نظرات کاربران