در حال بارگذاری ...

اتحادیه امت واحده در اعتراض به محتوای یکی از قسمت های برنامه شب آسمانی، به رییس سازمان صداوسیما نامه نوشت.

اتحادیه بین المللی امت واحده در اعتراض به برنامه سه شنبه 30 اردیبهشت شب آسمانی شبکه قرآن تحت عنوان "روزی که هدایت شدم" نامه سرگشاده ای به عزت الله ضرغامی، رییس سازمان صداوسیما منتشر ساخت.

متن نامه به شرح زیر است:

 

 

باسمه تعالی

قال امیرالمومنین علی ابن ابیطالب علیه السلام:

«فأحبب لغیرک ما تحب لنفسک و اکره له ما تکره لها»

نهج البلاغه، نامه 31

 

جناب آقای مهندس ضرغامی؛

 ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم؛

روز سه شنبه مورخ 30/2/1393 برنامه ای تحت عنوان "روزی که هدایت شدم" از سلسله برنامه های "شب آسمانی" شبکه قرآن سیمای جمهوری اسلامی پخش شد که مهمان آن جوانی ایرانی از اهل سنت بود که در ظاهر پس از پیدا کردن گرایشات وهابی، به مذهب تشیع گرویده و شیعه شده بود. از آنجا که شبکه قرآن بعنوان بازتاب دهنده قرائت رسمی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج کشور شناخته می شود و این برنامه اولین مورد از این دست موارد نیز نبوده است و نیز با درنظر گرفتن حقوق اقلیت اهل سنت کشور در رسانه ملی، نگارندگان این سطور که از فعالین فکری و فرهنگی کشور هستند لازم دانستند در قالب این نامه نکاتی را به استحضار حضرتعالی برسانند. بدیهی است که ذکر این نکات به منزله نادیده انگاشتن خدمات مخلصانه انجام شده از سوی عوامل این رسانه دینی نیست.

پخش چنین برنامه هایی با حضور اشخاصی که اقدام به تغییر مذهب خویش نموده اند، بصورت طبیعی منجر به تحریک احساسات مذهبی کسانی می شود که پیرو مذهب مبدا هستند. در مورد مهمان این برنامه هرچند عنوان شد که این جوان وابسته به جریان فکری وهابیت بوده است، لکن بارها و بارها در جریان برنامه آنچه مورد هدف قرار می گیرد مشترکات میان اهل تسنن و وهابیت است. مواردی مانند حفظ احترام صحابه رسول اکرم (ص)، چگونگی نماز خواندن (تقید به نوافل) و ... از جمله مواردی هستند که در عمل احساسات اهل سنت کشور را تحریک می کند و اختصاصی به وهابیت ندارند.

علاوه بر آن مطالبی که از سوی این جوان با نام "حمید شیرانی" تا کنون منتشر شده بیانگر این امر است که وی پس از وقوع اتفاقاتی از یکی از مذاهب اهل سنت به تشیع گرویده است و در مورد گرایشات وهابی وی به شدت اغراق شده است. این امر منجر می شود تا شائبه ی استفاده از عنوان "وهابیت" با هدف نقد "اهل سنت" در این برنامه تقویت شود و اینگونه عنوان شود که چون سیمای جمهوری اسلامی ایران نمی تواند اهل سنت را مستقیما هدف قرار دهد، از عنوان وهابی برای این امر استفاده کرده است!

طبعا نیازی به تاکید نیست که نویسندگان این سطور همگی از معتقدین به حقانیت مذهب اثنی عشری اند؛ لکن طرح و عنوان کردن چنین مباحثی را در رسانه ملی ناصواب، غیر هوشمندانه، تنش زا و خلاف تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفظ وحدت و انسجام ملی می دانند و معتقدند که چنین برنامه هایی نه تنها کمکی به حل شدن مشکلات کشور نمی کند بلکه به تنش های مذهبی نیز دامن می زند. این در شرایطی است که اهل سنت به عنوان بزرگترین اقلیت مذهبی کشور که عموما محب و علاقه مند به اهل بیت و منزجر از افراط­­ گری ها و تندروی های وهابیت هستند نیز بارها و بارها عنوان کرده اند که پخش چنین برنامه هایی منجر به خطر افتادن حریم اعتقادی شان شده و بشدت نسبت به آن اعتراض داشته اند.

از دیگر سو نگاهی به اوضاع حساس بین المللی مسلمانان و عنادهای شکل گرفته بر سر تشیع از شرق آسیا تا شمال آفریقا روشن می کند که می بایست در پرداختن به مسائلی از این دست در کنار ملاحظات داخلی، مسائل بین المللی را نیز مد نظر قرار داد. چه بسیار مواضع این چنینی سیمای جمهوری اسلامی ایران که از سوی اهل سنت دنیا به عنوان تهاجم فکری اعتقادی قلمداد شده و در صدد واکنش به آن از طریق افزایش فشار به اقلیت های شیعه در دنیا بر می آیند.

قطعا پرداختن و نقد فکری جریان وهابیت امری نه تنها پسندیده که ضروری است لکن باید با سیاستگذاری هوشمندانه و هنرمندانه مرز نقد وهابیت و نقد اهل سنت را از یکدیگر تفکیک نموده و خواسته یا ناخواسته به نام وهابیت ستیزی، سنی ستیزی را ترویج و توسعه نداد و زمینه رشد جریان هایی همچون انجمن حجتیه و تقویت شبکه های تندروی ماهواره ای مشکوک را فراهم نساخت.

بدیهی است در کنار پرداختن به نقد وهابیت به عنوان جریان تندرو و افراط گرایی که از دل اهل سنت بیرون آمده –آن هم از روش های غیر حساسیت زا و تحریک آمیز- لازم است صدا و سیما به منظور رعایت اخلاق حرفه ای و رسانه ای و اثبات اعتقاد به مساله وحدت، نقد جریانات تندروی شیعه که با افراط گری و توهین به مقدسات اهل سنت، به شکاف های مذهبی در کشور و منطقه دامن زده و چهره ای ناشایست از تشیع تصویر می کنند را نیز در دستور کار خود قرار دهد.

توفیقات روز افزون شما را از خداوند منان خواستاریم.

 

اتحادیه بین المللی امت واحده
مطالب مرتبط

برنامه تلویزیونی هم قصه

برنامه تلویزیونی هم قصه

هشت سال از شروع فعالیت‌های «اتحادیه بین‌المللی امت واحده» گذشته است. طی این سال‌ها تمام تلاشمان را کرده‌ایم که تا گوشه‌ای از باری که باید برای انقلاب اسلامی در ...

|

نظرات کاربران