در حال بارگذاری ...

دیدار اعضای کاروان زائران صلح با مفتی اعظم سوریه

اعضای کاروان زائران صلح سوریه شب گذشته پس از بازگشت از شهر حمص دیداری با الشیخ احمد بدرالدین حسون مفتی اعظم سوریه، بشر یازجی وزیر گردشگری سوریه و بطریک لحام کشیش اعظم کلیسای دمشق داشتند.

بشر یازجی در این برنامه که به دلیل تاخیر اعضای کاروان برای رسیدن به هتل خود در دمشق در ساعات پایانی شب برگزار شد با اشاره به اقداماتی که تاکنون تکفیری ها در سوریه انجام داده اند گفت: تروریست ها بجز جنایت هایی که بر ضد مردم داشته اند به تخریب و دزدی از اموال عمومی و آثار تاریخی این کشور هم دست زده اند.

وی افزود: کتیبه های تاریخی و مکان های تفریحی بسیاری که سالها مردم از آنها استفاده می کرده و نفع مالی بسیاری برای اداره کنندگان و مردمان آن منطقه داشت اکنون به شکل فجیعی تخریب شده و دیگر آن شکل سابق را نخواهند یافت.

وزیر گردشگری سوریه همچنین با نمایش تعدادی اسلاید به میزان تخریب های تروریست ها اشاراتی داشت.

 

بطریک لحام کشیش اعظم کلیسای دمشق در این نشست گفت: این جنگ در کشور سوریه کشورهای بسیار را نیز مانند عراق و لبنان دچار مشکل کرده است و اگر مردم دنیا می خواهند که واقعیت سوریه را درک کنند باید به سوریه بیایند و بفهمند که چه کسی این کار را کرده است. ریشه اصلی این جنگ در اسرائیل، اروپا و ایالات متحده است. 

وی افزود: کار جنگ در سوریه با سیاست های دولت های غربی حل نخواهد شد. تمام ما سوری هستیم حتی اگر که از سراسر دنیا با تفاوت های زیاد دینی و فرهنگی به اینجا آمده باشیم. و این چیزی است که خدا از ما می خواهد که در مقابل ظلم با هم متحد باشیم. دنیا باید با سیاست و فرهنگ مناسب و قانون به کمک بیاید تا آینده سوریه ساخته شود.

الشیخ احمد بدرالدین حسون مفتی اعظم سوریه در سخنانی گفت: شما از مکان های مختلف دنیا برای شناخت واقعیت های سوریه با چشمان خودتان آمده اید. دروغ رسانه ها در حمایت از ترور را ببینید و آن را برای مردم خود بگویید.

وی افزود: اینجا سرزمین ابراهیم و تربت مسیح و محل معراج محمد(ص) است تمام این ادیان اینجا در صلح کنار یکدیگر زندگی کرده اند. سالها قبل کشورهایی مانند لبنان، سوریه و فلسطین یک کشور بودند تا اینکه انگلیس و فرانسه این مجموعه یک پارچه را تکه تکه کردند. من وزرای خارجه این کشورها را سرزنش می کنم چرا که آنها می خواهند از مذاکرات فقط بهره های خود را ببرند.

حسون با اشاره به اینکه مدتی پیش جایزه صلح را از ایتالیا دریافت کرده بود، تصریح کرد: آنها فقط یک ویزای ده روزه به من دادند و از اینکه بیشتر در آن کشور بمانم ترس داشتند. و این دموکراسی هست که آنها از آن صحبت می کنند.

این مفتی سنی در مورد بشار اسد گفت: این حکومتی است که کسی که آن را اداره می کند نسبت به آن زاهد است چرا که خودش این حکومت را نمی خواهد اما مردم او را می خواهند و آن کسی بجز بشار اسد نیست. او نمی خواهد به انتخابات بیاید اما میلیون ها سوری از او حمایت می کنند که در این عرصه وارد شود. فرق هایی بین رهبران دنیا وجود دارد و بشار اسد نمونه ای مناسب از یک رهبر است.

139301241149534892521974.jpg

وی تصریح کرد: اما این باعث تعجب است که رئیس جمهورها و رهبران کشورهایی مانند لیبی و مصر که نزدیک ما قرار دارند از کار برکنار شده و یا رفته اند اما بشار اسد در این سالهای طولانی مقابل ده ها دولت زورگو ایستادگی کرده است و دلیل این مقاومت هم این است که آنها همیشه بدنبال قدرتمندتر کردن خود بوده اند اما بشار اسد همواره کارهایی را برای مردم سوریه انجام داده است که  آنها پیشرفت کنند.

حسون افزود: خدا انتخاب کرده است که پیامبران در این منطقه شام باشد و این یعنی نشان وحدت خدا و خداپرستی در اینجا دارد. اما اگر همه کلیساها و مساجد نابود شود آنها را دوباره می سازیم ولی چه کسی جواب خون کودکان ما را می دهد. 

مفتی اعظم سوریه با اشاره به سیاست های غرب در قبال مردم سوریه گفت اکثر دنیا به دنبال گاز و نفت هستند که در این کشور یافت می شوند و کشورهایی مانند اسرائیل و ایالات متحده حاضر هستند که برای بدست آوردن این منابع تمام مردم سوریه را نیز بکشند. من به این دموکراسی کافر هستم و به دین خدا باور دارم دینی که از طرف ابراهیم، موسی، عیسی و محمد آمده است و محور آن دو کلمه قداست، خدا، آزادی و وقار انسان است. و قطعا رفتار اینها با کودکان قداست خدا را هدف گرفته است.

 

وی با اشاره به اعضای کاروان گفت: شما پیامبران صلح هستید و قسم به کتاب هایی که به آن اعتقاد دارید باید پیام صلح را به دنیا برسانید. 

وی افزود: من پیام هایی به مفتی های دنیای اسلام فرستادم که دعا برای سوریه کفایت نمی کند، باید به سوریه بیایید چرا که اگر دمشق سقوط کند، قدس هم سقوط خواهد کرد. این درحالی است که برای برخی ما و کشور سوریه از ملکه انگلیس پایین تر هستیم. 

وی در پایان گفت: آنچه که در سوریه می گذرد از دشمنی های 50 کشور است. ما در کشور سوریه چیزی به نام اختلاف مذهبی نداریم بلکه ما انسان هستیم روح خدا در آن جریان دارد.

لازم به ذکر است که اعضای کاروان زائران صلح سوریه امروز صبح دیداری با کشیش اعظم کلیسای دمشق خواهند داشت و پس از آن به دانشگاه دمشق خواهند رفت و نمایندگان آنها در آن محل سخنرانی خواهند داشت.

همچنین آنها قصد دارند که دیداری نیز با سفیر ایران در سوریه داشته باشند و بعدالظهر همین روز دیداری با 6 نفر از اعضای ضددولتی کشور سوریه در محل هتل خواهند داشت.

مسئول هماهنگی برنامه های این کاروان علت برگزاری جلسه با معارضین دولت سوریه را شنیدن دیگر صداهای موجود در سوریه اعلام کرده و گفت: اگر که شما به صدای دولت و قدرت موجود در هر کشوری گوش می دهید باید دقت کنید که صدای دیگر افراد مخالف را هم بشنوید.
مطالب مرتبط

ایده هایی برای دفاع واقعی! از قدس

ایده هایی برای دفاع واقعی! از قدس

هر اتفاقی می‌افتد خیلی‌ها اولین سؤالشان این است که چه ایده‌ای دارید که اجرا کنیم؟ درباره مسأله اخیر قدس برخی پیشنهاد‌ها مطرح می شود.

|

تحقق آرمانها روی آسمانها!

تحقق آرمانها روی آسمانها!

این باور که بدون همراهی همه مسلمین و رفع همه اختلافات سیاسی، نمی توان به آرمانهای مشترک دست پیدا کرد را کسانی که در وسط میدان هستند به خوبی درک می کنند هر چند تلگرام نشینان متوجه آن نباشند.

|

افطاری ایرانی در قلب سرزمین های اشغالی

جمله رهبری در صحن مسجد الاقصی برافراشته شد
افطاری ایرانی در قلب سرزمین های اشغالی

جمله رهبری در صحن مسجد الاقصی برافراشته شد

در شب بیست و دوم ماه مبارک رمضان و در آستانه روز جهانی قدس،افطاری «وحدت و مقاومت» با شعار «القدس، القضیه الاولی» و به همت اتحادیه بین المللی امت واحده در صحن مسجد الاقصی برگزار شد.

|

نظرات کاربران