در حال بارگذاری ...

مایرید ماگوایر: کشورهای غربی از شورشی ها و یاغی های خارجی حمایت مالی کردند و آنها را آموزش دادند و این باید متوقف شود. آنها که از روش های مسلحانه در سوریه استفاده می کنند تا دولت سوریه را پایین بیاورند، این روند باید فورا متوقف شود.

کاروان زائران صلح که با مشارکت تشکل های مختلف حقوق بشری و ضدجنگ شکل گرفته و با همراهی شخصیت های برجسته ای چون مادر اگنس مریم، مایرید ماگوایر (اهل ایرلند، فعال صلح طلب) و پدر دیو اسمیتروز به ایران آمده و در شهرهای اصفهان، قم و سپس پایتخت حضور پیدا کرده و در کنفرانس خبری شرکت کردند. مهمترین هدف این کاروان برقراری صلح در سوریه اعلام شد. در همین زمینه و در حاشیه این حضور، گفتگویی با موضوع جنگ در سوریه و برقراری صلح و مباحثی چون وضعیت آوارگان سوری با مایرید ماگوایر (Mairead Maguire) فعال صلح طلب و برنده جایزه صلح نوبل در سال ۱۹۷۶ داشته ایم که در ادامه ترجمه این گفتگو از نظر می گذرد.
 
 

مایرید ماگوایر

 

شما چگونه صدای مردم سوریه را می شنوید؟ از طریق دولت خود یا از طرق دیگر؟

ماگوایر- سال گذشته، زمانی که از سوریه بازدید کردیم متوجه شدیم که در داخل جامعه سوریه افراد زیادی برای مصالحه کار می کنند، و از نظر ما گروه هایی که برای صلح فعالیت می کنند خیلی مهم هستند برای این منظور که صلح را به ارمغان می آورند و دولت و جامعه را کنار یکدیگر قرار می دهند.

نظر شما برای ایجاد صلح در جامعه سوریه چیست؟

- آن چه هم اکنون در سوریه رخ می دهد این است که دانشگاهیان و گروه های جامعه مدنی درحال صحبت هستند برای یافتن بهترین راه حل برای سوریه. به طور کلی از طریق مباحثه و مذاکره می شود با آنچه مردم می خواهند کنار آمد. هم اکنون آنها در حال آماده شدن برای انتخابات هستند و این اتفاق مسیر را برای اینکه مردم سیاستمدارانی مورد علاقه خود را انتخاب کنند باز می کند و از طریق فعالیت های جامعه مدنی و موافقت های سیاسی مسیری به سمت آتش بس و جریان صلح خواهد بود. در واقع  این تنها مسیر پیش رو است زیرا که خشونت، حالا از هرجا که باشد، از شبه نظامیان یا شورشی ها یا خارج از سوریه یا از طرف دولت نمی تواند مشکل را برطرف کند بلکه خشونت بیشتر و رنج بیشتر ایجاد می کند.

 نظر شما درباره دخالت های کشورهای غربی چیست؟

- من می گویم که دولت های کشورهای غربی از شورشی ها، یاغی ها و زرخریدهای خارجی حمایت مالی کردند و آنها را آموزش دادند و این باید فورا متوقف شود. آنهاییکه از روش های مسلحانه در سوریه استفاده می کنند و می خواهند دولت [مرکزی] سوریه را پایین بیاورند، این روند باید فورا متوقف شود و ما باید از طریق گفتن حقیقت به سوریه کمک کنیم. این یک جنگ نیابتی است، این جنگی بوده که از طریق کشورهای خارجی تامین مالی و پشتیبانی شده و این مسئله باید فورا متوقف شود. مردم سوریه خودشان قادرند این بحران را حل کنند آنها حق دارند استقلال داشته باشند و آنها حق دارند که رییس جمهور خودشان و رهبران سیاسی خودشان را انتخاب کنند. همچنین باید تحریم هایی که بر ضد مردم سوریه وضع شده برداشته شود چرا که آنها رنج بسیاری را متحمل شده اند. خیلی مهم است که جامعه متمدن به آوارگان کمک کند، سازمان ملل و سازمان های دیگر می توانند به آوارگان که در وضعیت خیلی بدی هستند کمک کند همچنین آنها می توانند به افرادی که در داخل سوریه آواره شده اند نیز کمک کنند ولی آنها اصلا نباید دخالت کنند.

 آیا شما از مردمی که معتقد هستند کشورشان از بیرون هدف تهاجم قرار گرفته و باید با این تهاجم مقابله کرد، حمایت می کنید؟

- من ازهمه روش های غیر خشونت آمیز و صلح آمیز برای دستیابی به تغییر و اصلاحات در کشور خودشان حمایت می کنم. از طریق گفتگو مصالحه و روش های غیر خشونت آمیز. ما همچنین فکر می کنیم که راه سومی به غیر از راه نظامی و ابزار خشونت آمیز وجود دارد و این دو کاری را از پیش نمی برند و راه سوم روش غیرخشونت آمیز است. همانطور که عشق داریم همانطور که می ترسیم همینطور هم امید داریم که مردم با همکاری یکدیگر باور کنند که صلح امکانپذیر است. این براساس حقوق بشر و براساس احترام گذاشتن به حق زندگی تک تک افراد و حق گوناگونی و احترام به انسانیت که بین ما مشترک است می باشد آن هم  براساس حس همدردی است. همه حق دارند صلح را تجربه کنند. بدون صلح چیزی نخواهیم داشت و با صلح توسعه امکانپذیر است و کشورتان را توسعه خواهید داد و می توانید به خواسته هایتان برسید بنابراین ما به سوریه می رویم با این نگاه که صلح امکانپذیر است و آنها می توانند به آن دست پیدا کنند. ما معتقدیم که آنها می توانند به آن دست پیدا کنند.

 وضعیت آوارگان سوری اکنون چگونه است و آیا برنامه ای برای ملاقات با آنها دارید؟

- بله ما سال گذشته با یک هیأت بین المللی به آنجا رفتیم و به بیروت هم رفتیم و با آوارگان سوری دیدار کردیم. ما توسط فلسطینی ها در بیروت میزبانی شدیم آنها هم آوارگان نکبه هستند و تاریخ غم انگیزی از آوارگی و تلاش برای غلبه بر این مشکل دارند. هنگامیکه ما در داخل سوریه بودیم نزد این آوارگان که در سوریه بودند نیز رفتیم. در حال حاضر به کمک های مالی جهان نیازمندند. مردم در سوریه دچار آسیب های روانی (تروما) هستند. هنگامیکه مردم دچار رنج جنگ می شوند دچار آسیب های روانی می شوند آنها نیاز به کمک های دارویی و حمایت های روانی دارند آنها نیاز به صلح دارند و نیاز به اینکه با آنها همدردی کنیم و این مهم است که این کار را انجام بدهیم. و اینکه آوارگان به سوریه برگردند وقتی که من در کمپ آوارگان سوریه در بیروت بودم یک زن فلسطینی که در سوریه زندگی می کرد به من گفت: “کی می توانم به خانه ام برگردم”. بنابراین مردم باید با کمک همدیگر مشکل سوریه را حل کنند.

مایرین ماگوایر

نشست مشترک زائران صلح در کلیسای وانک اصفهان

 

 
مطالب مرتبط

جریان شیرازی عمق استراتژیک ایران را نشانه رفته!
دوجریان دور کننده جهان اسلام از انقلاب اسلامی

جریان شیرازی عمق استراتژیک ایران را نشانه رفته!
دوجریان دور کننده جهان اسلام از انقلاب اسلامی

وجه مشترک بحران سوریه و پس از آن عراق، با جریان شیرازی در این است که هر دو عملا عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران را نشانه رفته اند. بحران سوریه و عراق بدنه اهل سنت دنیا را از ایران جدا ساخته و جریان شیرازی نیز به دنبال جدا کردن شیعیان جهان از ایران است.

|

دلیلی دیگر براثبات طائفی نبودن دول عربی !

دلیلی دیگر براثبات طائفی نبودن دول عربی !

اخیرا اتفاقی در سطح دول عربی رخ داد که بار دیگر ثابت کرد که سران کشورهای عرب اساسا رویکرد متعصبانه مذهبی یا قومی ندارند! چند سال قبل در ایام جنگ 22 روزه و پس از آن جنگ 8 روزه و 51 روزه غزه مظلوم که دولتهای عربی در مقابل کشتار بیرحمانه مردم

|

دفع دو شبهه رایج عربی درباره ایران

دفع دو شبهه رایج عربی درباره ایران

دائما اشتباهات موجود در نظام عراق و سوریه و... به پای ایران نوشته می شود به این اعتبار که ایران یک قدرت منطقه ای است و طبعا باید بتواند جلوی آنها را بگیرد! مثلا می گویند مالکی چرا فلان کار را کرد؟ یا چرا این مساله در سوریه اصلاح نشده است یا چرا فلان حادثه در یمن رخ داد و قس علیهذا

|

نظرات کاربران