در حال بارگذاری ...

اتحادیه بین المللی امت واحده با نگارش نامه سرگشاده ای خطاب به علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان نسبت به عملکرد منفعلانه این وزارتخانه در موضوع میانمار انتقاد کرد.

اتحادیه بین المللی امت واحده در نامه  سرگشاده ای به علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به وضعیت مسلمانان میانمار از عملکرد این وزراتخانه انتقاد کرده و خواستار فعالیت بیشتر آن در مورد مسلمانان میانمار شد.

متن این نامه سرگشاده بدین شرح است:

 

 

جناب آقای صالحی؛ وزیر محترم امور خارجه

سلام علیکم؛

احتراما این نامه را نه سربسته که به دلیل مشغولیت های زیاد جنابعالی در روزهای اخیر، به صورت سرگشاده منتشر می کنیم. باشد که امواج رسانه ای سریعتر از پیچ و خم های اداری و کارتابل های مالامال صدای ما را به شما برساند.

جد و جهد و کوشش و تلاش جنابعالی و متولیان عرصه سیاست خارجی کشور در شرایطی که تمامی ارکان زر و زور و تزویر بر شکستن کمر مقاومت در منطقه ائتلاف کرده اند بر کسی پوشیده نیست و امید است که بزودی شاهد پیروزی جریان مقاومت در منطقه باشیم. لکن از هفته های اخیر اخباری جدید از منطقه ای خارج از حوزه خاورمیانه به گوش رسید که خواب را بر بسیاری از مردم مسلمان جهان دشوار ساخت. ظلم و ستمی باور نکردنی نسبت به مردم مسلمان منطقه آراکان میانمار – که مسبوق به سابقه ای طولانی هم هست- از سوی افراطیان بودایی بوقوع پیوست که با همراهی نیروهای دولتی میانمار در قتل و غارت و دستگیری مردم به اوج خود رسید، بگونه ای که حتی صدای نهادهای حامی حقوق بشر غربی نیز بلند شده و کمیسر حقوق بشر سازمان ملل را عازم برمه کرد. لکن متاسفانه طی این هفته ها، بجز چند موضع گیری که عمدتا به بحث بی نتیجه در باب تعداد کشتگان این درگیری پرداخته بودند، شاهد موضع و اقدامی جدی از سوی مسئولان کشوری که مطابق با قانون اساسی اش خود را مدافع و حامی مسلمانان و مظلومان جهان می داند ندیده ایم و نشنیده ایم و عکس العمل ها در صدور بیانیه و اعلام موضع محدود شده است. حال آنکه نص صریح قانون اساسی تاکید می کند دولت‏ جمهور اسلامی‏ ایران‏ موظف‏ است‏ همه‏ امکانات‏ خود را برای‏ "تنظیم‏ سیاست‏ خارجی‏ کشور بر اساس‏ معیارهای‏ اسلام‏، تعهد برادرانه‏ نسبت‏ به‏ همه‏ مسلمانان‏ و حمایت‏ بی‏ دریغ از مستضعفان‏ جهان‏"  به کار بندد.

نگاهی به بی توجهی صدا و سیمای ملی که اخبار دست چندم را بر قتل و غارت مسلمانان مظلوم و مستضعف مقدم می دارد و بی تحرکی نهادهای امداد رسانی مانند جمعیت هلال احمر ایران در کنار مواضع غیر فعالانه عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به این شائبه دامن می زند که همّی برای پرداختن به وضعیت این مسلمانان فراموش شده وجود ندارد و این همه در شرایطی است که برخی کشورها علی رغم تمامی مسائل و درگیری های داخلی و خارجی خود، در بالاترین سطح ممکن در مساله مسلمانان میانمار ورود پیدا کرده اند؛ کشورهایی که هیچ نگاه اعتقادی و مکتبی در حمایت از مظلومین ندارند و تنها به دنبال گسترش حوزه نفوذ خود در جهان اسلام هستند و این همه در انفعال و سکوت ما در حال وقوع است.

بر این اساس از جنابعالی که سکاندار عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران هستید توقع می رود تا مواضع فعالانه و موثرتری در زمینه کمک به حل بحران انسانی صدها هزار نفر از مسلمانان منطقه آراکان و نیز کمک رسانی به چند صد هزار آواره مظلوم این قوم اتخاذ نمائید و در اسرع وقت هیئتی را جهت بررسی میدانی وضعیت منطقه، ارسال محموله امداد رسانی و وارد آوردن فشار رسانه ای و دیپلماتیک جهت آرام سازی محدوده درگیری و تلاش جهت تثبیت مسلمانان روهینگیا با ملیت میانماری اعزام نمائید.

با تشکر
مطالب مرتبط

رویداد ایده پردازی در موضوع روابط بین المللی جوانان ایرانی

رویداد ایده پردازی در موضوع روابط بین المللی جوانان ایرانی

هفتمین دوره آموزشی-تشکیلاتی اتحادیه بین المللی امت واحده با عنوان "رویداد ایده پردازی در موضوع روابط بین المللی جوانان ایرانی" با حضور افراد و اساتید مختلف، از 17 تا 19 شهریور ماه دراردوگاه آبعلی برگزار شد.

|

میانمار واقدامات عملی تأثیرگذار

میانمار واقدامات عملی تأثیرگذار

با اقدامات یکی دو روزه نمی شود بار خاصی برداشت و دردی را دوا کرد! دیری نیست که جریانات مسلح در میان مسلمانان شکل بگیرد چرا که هیچ راهی برای تنفس آنان باقی نگذاشته اند!

|

نظرات کاربران