در حال بارگذاری ...

نشست بررسی دستاوردهای کاروان جهانی الی بیت المقدس با حضور حسین شیخ الاسلام مشاور بین الملل رییس مجلس، حسین رویوارن کارشناس و از حاضرین در کاروان الی بیت المقدس و سید سلیم غفوری دبیر اتحادیه امت واحده در دفتر خبرگزاری فارس برگزار شد.

عصر امروز نشست خبری بررسی «دستاورهای کاروان جهانی الی بیت المقدس» با حضور حسین شیخ الاسلام رئیس ستاد عالی این کاروان در ایران، سیدسلیم غفوری دبیر اتحادیه بین المللی امت واحده و رئیس ایرانیان حاضر در کاروان جهانی الی بیت المقدس و همچنین حسین رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه و عضو ستاد عالی این کاروان در ایران در خبرگزاری فارس برگزار شد.

بنابر این گزارش، حسین رویوران در این نشست خبری درباره دستاوردهای کاروان گفت: در این کاروان شاهد آن بودیم که سطح کار سازمان های مردم نهاد ارتقا یافته است.

 

* شاهد ارتقای سطح کار سازمان های مردم نهاد در کاروان الی بیت المقدس بودیم

در این نشست خبری حسین رویوران با بیان اینکه مهم ترین دستاوردهای راهپیمایی جهانی الی بیت المقدس، ارتقای کار سازمان های مردم نهاد بود، گفت: در گذشته کاروان آسیایی را داشتیم و امروز ما در مقابل پدیده راهپیمایی جهانی هستیم و این نشان دهنده این است که این کار روبه جلو و پیشرفت و کار رو به گسترش است.

وی افزود: این یک دستاورد واقعی است که بتوان صدها ان جی او و صدها نفر از سه قاره را هماهنگ کرد تا همزمان به مرزهای فلسطین اشغالی برسند.

رویوران با بیان اینکه این کاری است که دولت ها شاید به دلیل توانمندی هایشان بتوانند انجام دهند، تاکید کرد: اما اینکه ان جی اوها که امکانات کمتری دارند کار بسیار مهم و کاملی چون راهپیمایی جهانی الی بیت المقدس انجام دهند، ارتقای کار سازمان های مردم نهاد در سطح بین المللی را نشان می دهند.

وی دیگر دستاورد کاروان جهانی الی بیت المقدس را  گسترش اجماع بین المللی در حمایت از آرمان فلسطین دانست و تصریح کرد: متأسفانه هم غرب از اسرائیل حمایت می کند و هم صهیونیست ها با سلطه ای که بر رسانه ها دارند از ابتدای اعلام موجودیت غاصبانه رژیم صهیونیستی با سلطه بر رسانه افکار عمومی به ویژه در غرب را مهندسی کرده اند.

وی افزود: این سیطره مسئله فلسطین را تضعیف می کرد اما اتفاقی که امروز با حرکت سازمان های مردم نهاد می افتد گسترش اجماع سازی در حال شکل گیری است و این امر معادله افکار عمومی را به نفع فلسطین تغییر می دهد و این یک تحول جدی است.

 

* کاروان الی بیت المقدس یک فرهنگ مشترک بین المللی ایجاد کرد

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه اسرائیل براساس موازنه قدرت بین المللی و براساس سلطه بر رسانه به موجودیت خود ادامه داده است، تاکید کرد: اگر در بعد رسانه و افکار عمومی وضعیت تغییر پیدا کند قطعاً شرایط معادله قدرت نیز تغییر می یابد چرا که ملت ها دولت ها را تحت فشار قرار خواهند داد و دولت ها راهی به جز پذیرش سخن ملت ها ندارند.

وی با اشاره به تجربه ای در این زمینه افزود: ما در جنگ ۲۲ روزه این امر را به صورت ملموس مشاهده کردیم که رسانه های غربی جنگ جنایتکارانه اسرائیل بر نوار غزه را به صورت یک جنگ کاملاً تمیز و بدون کشته نشان می دادند اما این ان جی اوها بودند که واکنش های غربی ها را مدیریت کردند و با نمایشگاههای خیابانی و با اطلاع رسانی دقیق و اقدامات گوناگون واکنش های متعددی درباره جنگ ۲۲ روزه ایجاد کردند که قابل مقایسه با واکنش ها نسبت به جنگ ۳۳ روزه نبود چرا که نقش سازمان های مردم نهاد ارتقا پیدا کرده بود و بر افکار عمومی تأثیرگذاری بیشتری داشت.

حسین رویوران در ادامه این نشست خبری دستاورد سوم کاروان جهانی الی بیت المقدس را ایجاد یک فرهنگ مشترک بین سازمان های مردم نهاد برای یک هدف مهم دانست و گفت: در کاروان الی بیت المقدس شاهد حضور هندوها، بودائی ها، مسلمانان، سلفی ها، شیعیان و انواع تفکرات بودیم که یک فرهنگ مشترک برای دفاع از یک آرمان در نتیجه هم زیستی بین گروه های مختلف به وجود آمد.

وی افزود: این تجربه مهمی در کسب این فرهنگ به عنوان یک ابزار برای تحقق بسیاری از اهداف است.

عضو ستاد عالی کاروان جهانی الی بیت المقدس همچنین با اشاره به نتایج این حرکت تصریح کرد: یکی از مهم ترین نتایج این حرکت این بود که ملت فلسطین احساس کند که تنها نیست.

وی افزود: روز ارض از دهه ۸۰ تاکنون همیشه به صورت ملی برگزار می شده است اما این بار از یک حرکت ملی به یک روز جهانی تبدیل شد و حضور داوطلبان از کشورهای مختلف در مرزهای فلسطین اشغالی در حمایت از آرمان فلسطین و بازگشت زمین به صاحبان اصلی آن یک تحول جدی را نشان می دهد که موجب امیدوار شدن فلسطینان می شود و به آنها می گوید که در میدان مبارزه با صهیونیست ها تنها نیستند و این پیام می تواند معادله را از درون دچار تغییراتی جدی کند.

رویوران در بخش دیگری از این نشست درباره ضرورت های آتی این حرکت نیز گفت: این نوع حرکت ها باید تداوم پیدا کند.

وی افزود: همانطور که معلوم است این حرکت ها به صورت محدود شروع می شود و معمولاً تا ایجاد یک اجماع مؤثر در سطح بین الملل فاصله دارد لذا این فعالیت ها قطعاً باید به اشکال مختلف و با استفاده از عناوین مختلفی که در حوادث فلسطین وجود دارد تدوام پیدا کند.

 

* حرکت هایی چون حرکت کاروان الی بیت المقدس به یکسره سازی جریان مقاومت کمک می کند

 

این کارشناس مسائل فلسطین با اشاره به رابطه مستقیم حرکت کاروان الی بیت المقدس با اوضاع داخلی فلسطین گفت: جامعه فلسطین اکنون از لحاظ سیاسی دچار نوعی دو قطبی است و بخشی از تشکل های سیاسی طرفدار سازش هستند و بخشی دیگر طرفدار مقاومت هستند و آن را تنها راه آزادی فلسطین و شکست دشمن می دانند.

وی افزود: این تحول در داخل بسیار مهم است چرا که مردم در داخل فلسطین در سال ۲۰۰۶ رأی به مقاومت دادند و این نشان داد که مقاومت اعتماد عمومی را در داخل کسب کرده است و در سطح منطقه نیز بیداری اسلامی شرایط جدیدی به وجود آورده است که نماد آن انفجار ۱۴ باره خط لوله انتقال گاز از مصر به اسرائیل است.

رویوران ادامه داد: اجماع سازی در حمایت از مقاومت در سطح بین المللی که در سطح سازمان های مردم نهاد در حال شکل گیری است پازل کاملی است در سطح منطقه و جهان قطعاً تأثیرگذاری مهمی خواهد داشت و تداوم جریان مقاومت نتیجه این حرکت است و باید این حرکت ها در جهت یکسره سازی جریان مقاومت باشد.

 

* کاروان الی بیت المقدس هزینه های سنگین مالی به اسرائیل تحمیل کرد

 

همچنین سیدسلیم غفوری در این نشست با اشاره به دستاوردهای این حرکت گفت: بزرگترین دستاورد این حرکت این بود که اسرائیلی ها همیشه تلاش می کردند ماجرای فلسطین را نهایتاً یک مسئله عربی معرفی کنند اما وقتی چنین حرکتی صورت می گیرد که از ادیان و فرهنگ های مختلف همه با هم در یک روز خاص و با یک پیام خاص و با یک هدف گذاری ویژه جمع می شوند معادله ای که اسرائیلی ها درصدد اثبات آن بودند را تغییر می دهد.

 

* کاروان جهانی الی بیت المقدس مسئله قدس را از حاشیه خارج کرد

 

وی افزود: در حرکت کاروان الی بیت المقدس شاهد حضور اعضایی از اخوان المسلمین و اعضای گروه های چپ گرا و حامیان جمهوری اسلامی و گروه های شیعه و سنی و هندو و بودائی و مسیحی و یهودیان ضد صهیونیست از آسیا و همچنین گروه های سیوسالیست و چپ گرا از آمریکا و اروپا بودیم که می توان گفت تمام سازمان ها و گروههای ضد امپریالیسم و ضدصهیونیست از سراسر دنیا برای این برنامه جمع شده بودند که در این حجم و به این شکل تاکنون دیده نشده است.

این عضو کاروان جهانی الی بیت المقدس با اشاره به تلاش صهیونیست ها در سالیان گذشته برای به حاشیه راندن ماجرای بیت المقدس تاکید کرد: آنها تلاش کردند عملیات یهودی سازی بیت المقدس و تخریب مسجدالاقصی را در یک سکوت رسانه ای سرعت ببخشند اما اینکه همه این گروه ها با هدف بیت المقدس و مخالفت با استمرار اشغال این شهر دور هم جمع شدند و این حرکت را انجام دادند بزرگترین دستاورد این حرکت بود چرا که یکی از اهداف اصلی این حرکت قرار گرفتن موضوع بیت المقدس در توجهات بین المللی، رسانه ای و افکار عمومی جهان بود.

غفوری یکی از دستاوردها را حجم تبلیغاتی دو ماهه با محوریت بیت المقدس و مسجدالاقصی دانست و افزود: این موضوعی بود که اسرائیلی ها مدام از آن فرار می کردند و دوست نداشتند که این مسئله و یهودی سازی قدس در رسانه ها مطرح شود.

 

* کاروان الی بیت المقدس صهیونیست ها را در موضع انفعال قرار داد

 

رئیس ایرانیان حاضر در کاروان الی بیت المقدس دستاورد دیگر حرکت کاروان الی بیت المقدس را قرار گرفت صهیونیست ها در موضع انفعال دانست و گفت: اسرائیلی هایی که همیشه تلاش کردند خود را پیشتاز نشان داده و تهاجمی برخورد کنند در مقابل این حرکت در موضع تدافعی قرار گرفتند و به عنوان نمونه آنها به چهار کشور حاشیه فلسطین اشغالی نامه نوشتند و در یک موضع کاملاً انفعالی از این کشورها خواستند که جلوی این حرکت را بگیرند.

وی افزود: همچنین آنها سایتی را علیه حرکت کاروان ایجاد کردند؛ سایت رسمی حرکت gm2j.com بود که آنها سایتی با عنوان gm2j.co تشکیل دادند که دائماً حرکت کاروان را رصد می کرد و سعی داشت برچسب های تروریستی و ایرانی به این حرکت بزند و دروغ پردازی کند که این نشان از موضع انفعالی صهیونیست ها دارد.

دبیر اتحادیه بین المللی امت واحده به هزینه های بار شده از سوی این کاروان بر رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: هزینه های سنگین مالی در این راستا به اسرائیل تحمیل شد و گزارش هایی که به ما رسیده نشان از خرج شدن صدها میلیون دلار برای تقویت موانع مرزی در فلسطین اشغالی دارد و حتی در یکی دو هفته آخر ده ها سرباز اسرائیلی از ترس مواجهه با راهپیمایان الی بیت المقدس از ارتش اسرائیل فرار کردند.

وی ضمن بیان دیگر دستاورد این کاروان به فشاری که امروزه در منطقه بر روی جریان مقاومت برای سوق دادن آن به سمت سازش وجود دارد اشاره و تاکید کرد: این جریان نیازمند پشتیبانی و حمایت مردمی است و این حمایت هرچه بیشتر ضریب بگیرد امکان استواری جریان مقاومت بیشتر است لذا اینکه عده ای حاضر باشند در راه فلسطین از جان خود بگذرند نشان از تقویت جریان مقاومت در منطقه و فلسطین دارد.

غفوری با اشاره به حرکت شاخه آسیایی کاروان جهانی الی بیت المقدس، گفت: حرکت کاروان از اندونزی آغاز شد و از هند و پاکستان نیز عبور کرد و در هر کشوری که حضور داشت در سطح رسانه های محلی آن کشور و در همه شهرهاتأثیرات مثبتی داشت.

 

* حرکت زمینی کاروان الی بیت المقدس به آگاهی بخشی به توده های مردمی کمک کرد

 

وی افزود: این کاروان در آگاه سازی مردم شهرها و مناطقی که از آن عبور کرد و انعکاس آنها در مسیر، در ارتقای نگاه مردم هر کشور نسبت به مسئله فلسطین مهم و مؤثر بوده است.

غفوری با اشاره به عبور کاروان از کشورهای اندونزی، هند، پاکستان،ایران، ترکیه، لبنان و سوریه تصریح کرد: این کاروان علاوه بر موج بیرونی یک موج درونی نیز ایجاد کرد و آن همراهی با توده های مردمی برای آگاه سازی مردم بود که این امر یکی از اتفاقات مهمی بود که عبور این کاروان در برداشت.

وی افزود: در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز کنفرانس ها و همایش هایی برگزار شد که در نتیجه آن توجه به موضوع فلسطین و مبارزه با اشغالگری در کشورهای مختلف ضریب گرفت.

دبیر اتحادیه بین المللی امت واحده با اشاره به اینکه نمی توان انتظار داشت که غول های رسانه ای چون س ان ان و بی بی سی از اینگونه حرکت ها حمایت کند، گفت: ما نیازمند رسانه های کوچک و محلی و رسانه های ملی و آگاهی بخشی به توده های مردمی هستیم که برای دست یافتن به این موضوع حرکت زمینی کاروان و دینامیک آن قطعاً در درازمدت می تواند به ما کمک شایانی داشته باشد.

 

* فشار سفارت آمریکا در بیروت به جریان های ضدمقاومت لبنانی درباره کاروان جهانی الی بیت المقدس

 

وی همچنین به موانع و مشکلات کاروان اشاره کرد و گفت: کاروان که به ایران رسید متشکل از ۱۳ کشور بود و علی رغم آنکه از نزدیک به دو هفته قبل از ورود آنان به ایران اعضای کاروان مدارک خود را از طریق گروه «مظلوم در» ـ میزبان کاروان در ترکیه ـ به وزارت خارجه ترکیه ارائه شده بود متاسفانه در صدور ویزا برای اعضای کاروان تعلل شد تا کاروان به ایران رسید و در ایران نیز تلاش هایی هم در ایران و هم در ترکیه شد اما در نهایت به اعضای پاکستانی و افغانستانی کاروان ویزا داده نشد و این اعضا به صورت هوایی به سوریه رفتن و از آنجا به باقی کاروان پیوستند.

غفوری در ادامه بیان مشکلات و موانع در راه کاروان افزود: در ادامه مسیر کاروان نیز هنگامی که کاروان از طریق دریا وارد بندر بیروت شد، برخی از طیف های مخالف مقاومت در لبنان که تحت فشار سفارت آمریکا در لبنان بودند تلاش کردند تا مانع ورود کاروان به لبنان شوند و در ابتدا اجازه ندادند هیچ کدام از اعضای کاروان وارد بیروت شوند و پس از آن به تعدادی اجازه دادند و اعضای هندی و فیلیپینی را در کشتی نگهداشتند که آنها نیز در نهایت به مسیر کاروان پیوستند.

وی با اشاره به دو جریان حاضر در لبنان با اشاره به حرکت ۱۴ مارس و مخالفت آن با جریان مقاومت، گفت: این حرکت بالتبع مخالف حضور کاروان الی بیت المقدس در بیروت بود و تمام تلاش خود را کرد تا این کاروان وارد لبنان نشود.

 

* حرکت کاروان جهانی الی بیت المقدس مستمر خواهد بود

 

این کارگردان مستندساز کشور همچنین در پاسخ به سوالی درباره مستندشدن این کاروان گفت: دو گروه مستندساز از ایران با کاروان همراه بودند و از هند و از اندونزی نیز هر کدام یک گروه با کاروان همراه شدند.

وی افزود: آنها در تلاش هستند که به زودی کار خود را تمام کرده و مجموعه مستندهای خود را آماده نمایش کنند تا هم این حرکت جاودانه شود و هم برای حرکت بعدی کمک کند.

غفوری آینده این حرکت گفت: هنوز تصمیم گیری درباره آینده این حرکت نشده چرا که تنها ۱۰ روز است که از پایان این حرکت می گذرد اما همه متفق القول هستند که امسال یوم الارض با سال های پیش متفاوت بود و با مشارکت ۷۰۰ سازمان مردم نهاد به یک روز بین المللی تبدیل شد.

وی افزود: همه معتقدند که این حرکت باید سرآغاز حرکت های بعدی باشد همانطور که این حرکت اولین حرکت نبود و حرکت کاروان الی بیت المقدس را باید در ادامه کاروان های شکست حصر غزه بدانیم اما اینکه حرکت بعدی دقیقاً چه چیزی باشد و چه روزی باشد هنوز تصمیم گیری نشده است.

 
مطالب مرتبط

کاروان جهانی الی بیت المقدس

کاروان جهانی الی بیت المقدس

این حرکت جهانی با هدف معطوف سازی توجهات جهانی به مساله آزادسازی قدس شریف و مساله بازگشت آوارگان فلسطینی و همچنین جریان سازی خبری علیه رژیم صهیونیستی و مطرح کردن این رژیم به عنوان اشغالگر و ام الفساد منطقه و ایجاد هویت بین الادیانی و بین المللی حول مساله آزادسازی قدس شریف ...

|

نشست خبری کاروان سرزمین برادری در کردستان:

دکتر انتظاری: گرفتار برساخت های رسانه ای هستیم غفوری: مدل کارهای مردمی با کارهای دستوری تفاوت دارد
نشست خبری کاروان سرزمین برادری در کردستان:

دکتر انتظاری: گرفتار برساخت های رسانه ای هستیم/ غفوری: مدل کارهای مردمی با کارهای دستوری تفاوت دارد

ما به اینجا آمده ایم که حرف های شما را بشنویم. شما از مایید و ما هم از شماییم. من واقعاً فکر می کنم که حضور ما در کردستان می تواند شروعی باشد برای کارهای مهمی که إن شاءالله اگر مسئولان گوش به حرف بدهند، فرصتی دست بدهد که اقداماتی جدی صورت بگیرد.

|

«رضا برجی»، «سیدسلیم غفوری» و «محسن برمهانی»  به «پویش شکوفه های زیتون» پیوستند

«رضا برجی»، «سیدسلیم غفوری» و «محسن برمهانی» به «پویش شکوفه های زیتون» پیوستند

«رضا برجی»، «سیدسلیم غفوری» و «محسن برمهانی»، از مستندسازان شناخته شده، به «پویش شکوفه های زیتون» پیوستند. این پویش از روز یکشنبه این هفته آغاز شده و تا روز دوشنبه چهاردهم مهر ادامه دارد.

|

نظرات کاربران