در حال بارگذاری ...

سعدالله زارعی استاد دانشگاه و کارشناس مسایل منطقه با حضور در دومین دوره آموزشی اتحادیه بین المللی امت واحده به تشریح وضعیت لبنان و گروه های سیاسی این کشور و مقاومت اسلامی حزب الله پرداخت.

سعد الله زارعی کارشناس مسائل غرب آسیا در دومین نشست سالیانه امت واحده گفت : بعد از سال 1990 یک وضعیت نسبتا با ثبات در لبنان بوجود آمد که نسبتا تا کنون برقرار بوده است. سیستم دولت لبنان ناعادلانه است. در حال حاضر جمعیت مسیحی لبنان کمتر از 28 درصد است ، اما سهم آنها در دولت بیشتر از 50 درصد است. از طرفی دیگر 35% از کل جمعیت را شیعه ها تشکیل می دهند و تنها ریاست مجلس در اختیار آن هاست.

وی افزود : سیستم انتخاباتی به گونه ای است که شیعه و سنی به 60% جمعیت برسند ، تنها هر کدام 28 کرسی می توانند داشته باشند. یک نماینده در بعلبک لبنان با 130 هزار رای در مجلس حضور دارد و نماینده ای دیگر با 12 هزار رای.

در انتخابات مجلس گذشته نیروهای طرفدار حزب الله با 800 هزار رای اقلیت است و گروه اکثریت 600 هزار رای را داراست.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه حال حاضر فضای تغییر در لبنان فراهم نیست افزود :هم حزب الله لبنان و هم دیگران از ورود به ساختار قدرت پرهیز دارند. میشل عون ، سلیمان فرنجیه از هم پیمانان مسیحی حزب الله هستند که اگر حزب الله بخواهد سهم شیعیان را مطالبه کند ، دو هم پیمان استراتژیک خود را از دست می دهد. از طرفی هم سنی ها با شیعیان لبنان همبستگی ندارند. مسیحیان نیز از این نکته آگاه هستند و مطالبات خویش را پیش می برند. حزب الله در این سالها به سراغ ساختار نرفته است. ولی امروز یک اکثریت و اقلیت معنوی بوجود آورده است. امروز حزب الله تمام شیعیان را همراه خود دارد. بخشی از سنی ها نیز با حزب الله هستند. مانند سلیم الحوص ، عمر کرامی و .... . بخش عمده مسیحیان نیز با توجه به پشتیبانی از میشل عون و در کنار وی حزب دموکرات مسیحی سلیمان فرنجیه طرفدار حزب الله هستند.

 

ایشان خاطر نشان کرد : نکته دیگر این است که حزب الله در لبنان به جایگاه جریان فیصله دهنده در جریانات داخلی و بین المللی رسیده است.

امروز هیچ شخصیت فیصله دهنده در بین مسیحیان وجود ندارد. اما حزب الله و شخص سید حسن نصرالله یک نقش کلیدی در لبنان دارد. در تاری لبنان حزب الله با ثبات ترین مواضع را داشته است. همه گروهها در آنها شکاف ایجاد شده است و در آنها تغییر مواضع بوجود آمده است. اما حزب الله یک وضعیت با ثبات و پایدار را حفظ کرده است. در بین جناحها و  شخصیتهای لبنانی ، نصر الله تنها شخصیتی است که از لحاظ اخلاقی مورد مناقشه نیست. تصویر سید حسن نصرالله در لبنان این است که وی دروغ نمی گوید ، اگر حرفی را بزند تا عمل به آن ، آن را ادامه بدهد.

 

زارعی گفت : امروز تنها جریان لبنانی که دارای قدرت امنیتی بالایی است ، حزب الله است.از طرفی نیز اسراییلی ها  نیز نتوانسته اند در سیستم حزب الله نفوذ کنند. برای مثال بعد از 26 سال توانستد عماد مغنیه را در سوریه ترور کنند. حزب الله در این لبنان پر از جاسوس  نگذاشت دشمنانش چهره ای مانند عماد مغنیه را ترور کند.

 

 وی با بیان اینکه حزب الله لبنان یک جریان تشکیلاتی است گفت :  استراتژی های کنونی الان مبتنی بر این است که نمونه حزب الله را در جهان عرب از بین ببرند. البته این طرح جدیدی نیست. با اعمال فشار شدید بر روی سوریه برای جداسازی سوریه از ایران و به تعبیری حزب الله. لبنان کاملا در دل سوریه واقع شده است. مرزهای شمال و شرقی لبنان کاملا مرزهای سوریه هستندو تنها بخش کوچکی مرز سوریه و فلسطین اشغالی است. و اگر سوریه بخواهد مرزهای خود را مسدود کند ، مقاومت دچار مشکل خواهد شد.

 

 ایشان در ادامه گفت : این که چرا سوریه حفظ حزب الله را با داشتن یک روابط خوب با عربستان ترجیح می دهد این است  که سوریه دقیقا متوجه است از وقتی که حزب الله در لبنان پا گرفته است ، دچار امنیت پایدار شده است  و از طرفی حزب الله یک ارزش استراتژیک برای وی ایجاد کرده است که اگر آن را از دست دهد دچار مشکل خواهد شد. برای سوریه حفظ حزب الله لبنان از بدست آوردن بلندیهای جولان مهم تر است. زیرا موقعیت استراتژیک جولان با یک هواپیمای اف - سی و پنج از دست می رود. سوریه می داند که اسرائیل به دلیل ترس از حزب الله لبنان امروز به سراغ وی نمی آید.

 وی در پایان با اشاره به ترور حریری خاطر نشان کرد : امروز با دو بحث قضیه دادگاه حریری و تهدیدات هوایی اسرائیل علیه لبنان طرف هستیم. اینها برای آنکه در داخل لبنان به وی ضربه بزنند و به همین دلیل در طی برنامه ای حزب الله لبنان را متهم کردند که وی در ترور رفیق حریری نقش داشته است. وی روابط خوبی با حزب الله داشت و در بهمن سال 83 و در اوایل سال 2005 در لبنان ترور شد. ابتدا ترور وی را به سوریه نسبت دادند و شخص بشار را متهم کردند. بعد از مدتی این اتهام را برداشتند و جهار نفری را که دستگیر کرده بودند را ازاد کردند ، بعد مدتی گفتند که کار القاعده بود و بعد از مدتی آن را به حزب الله نسبت دادند و چهار نفر از اعضای حزب الله را در آن دخیل کردند. 

بدین سبب نقش فیصله دهنده و عامل تعادل بخش حزب الله در لبنان را تحت الشعاع قرار می دهند.  این قضیه از لحاظ اخلاقی به چهره مقدس حزب الله خدشه وارد می سازد. از این به بعد سلاح حزب الله زیر سوال می رود. مسئله دوم نیز تاثیر بین المللی و منطقه ای آن است. از این به بعد کمک سوریه به حزب الله زیر سوال می رود. از این به بعد سوریه دارد به کسی کمک می کند که به روی مردم خود اسلحه می کشد. بزرگ مذهبی مقابل خود را ترور می کند ، لذا کمک به این جریان جرم است. این طراحی است که انجام شده است ، اما این طراحی کمی ناشیانه انجام گرفت. اولا که آنها تشکیلاتی بین المللی را طراحی کردند که از 12 قاضی هیچ فرد لبنانی در آن حضور ندارد. بعد به طور افواهی اعلام کردند که حزب الله متهم است. دادگاه ساکت است ولی رسانه ها از متهم بودن حزب الله صحبت می کند. درست در روزی که دولت جدید لبنان تشکیل شد ، نامه به ظاهر محرمانه را در مورد حکم به دادستان لبنان تحویل دادند.  اما متن نامه همان روز در رسانه های جهان منتشر شد. این در حقیقت یک حرکت ناشیانه بود که از سوی آنها انجام شد. از طرفی نیز مانور 4 روزه اسرائیل در مرزهای لبنان نیز نشان داد که این دادگاه یک پروژه است.

از طرفی دیگر نشان داد که دادگاه بین المللی آنقدر قدرت ندارد که بخواهد مانع از تشکیل دولت میقاتی شود. و از طرفی دیگر قدرت حزب الله را نشان داد که هم پیمانان حزب الله توانستند دولت سعدحریری را بخاطر بیان جمله ای در واشنگتن در مورد اینکه از دادگاه میخواهیم حکم خود را زودتر صادر کند ، ساقط کند.
مطالب مرتبط

رویداد ایده پردازی در موضوع روابط بین المللی جوانان ایرانی

رویداد ایده پردازی در موضوع روابط بین المللی جوانان ایرانی

هفتمین دوره آموزشی-تشکیلاتی اتحادیه بین المللی امت واحده با عنوان "رویداد ایده پردازی در موضوع روابط بین المللی جوانان ایرانی" با حضور افراد و اساتید مختلف، از 17 تا 19 شهریور ماه دراردوگاه آبعلی برگزار شد.

|

نظرات کاربران