در حال بارگذاری ...

آفتاب که بالا آمد، غزه نیز صورت زیبای خود را نشانمان داد. شهری در کنار ساحل خیره کننده مدیترانه، مرکز نوار غزه که در کنار چهار شهر دیگر کل نوار غزه را تشکیل می دهند. علی رغم تمامی مشکلات آنچه مشهود است، جریان زندگی در غزه است.

1stday03.jpg

در سطح شهر علاوه بر خودروها، بعضا گاری ای با چرخ های لاستیکی نیز می بینی که به چهارپایی وصل شده و عمدتا پیرمردی را به دنبال می کشد. چهره های معصوم کودکان، همه گوشه شهر به زبان بی زبانی دوربین عکاسی ات را فرا می خواند.

1stday01.jpg

فضای شهر برخلاف شهرهای عربی ای که طول مسیر دیدیم کاملا اسلامی است. این را همان شب گذشته دریافتیم؛ وقتی که بجای ترانه های مبتذل عربی که در هتل های شهرهای دمشق و لاذقیه می شنیدیم، صدای دلنشین قرآن از پذیرش هتل قدس غزه به گوش می رسید. تمامی زنان و دختران محجبه بودند، با روسری هایی رنگارنگ و مانتوهایی بلند.

برای صبح نخستین برنامه کاروان ملاقات با برخی خانواده های زندانیان فلسطینی در اسرائیل است. مادرانی که تصاویر پسرانشان را در دست دارند، زنانی که در انتظار همسرانشان هستند و کودکانی که بغض کرده عکس پدرانشان را در دست گرفته اند.

1stday04.jpg

آنطرف تر تصاویر شهدای فلسطینی بر روی بنری بر دیوار نصب شده، مقاومت چه نوری بر چهره این مردم نهاده است!

1stday02.jpg

از میانه برنامه خبرنگار پرس تی وی مرا بیرون می کشد و برای مصاحبه می برد روبروی ساختمان پرس تی وی و از الباقی برنامه جا می مانم.

بعد از ظهر به کلوپ التفاح غزه می رویم که برایمان نمایشگاهی از عکس ها و لوازم شخصی شهدای مقاومت و نیز خمپاره ها و راکت های اسرائیلی تدارک دیده اند. صدای موسیقی حماسی به گوش می رسد. دستی بر غبار نشسته بر چکمه های شهدا که پیش تصاویرشان گذاشته است می گذارم و به رسم تبرک بر صورت می کشم.

1stday05.jpg

 داخل سالن نیز همه جمعند. دو دختر بچه فلسطینی را کنار حنانه سادات می گذارم تا تصویرش را بگیرم که حنانه از شلوغی سالن گریه اش می گیرد.

1stday06.jpg

برنامه کلوپ که تمام شد به سمت اردوگاه البریج می رویم که 15 دقیقه ای از غزه فاصله دارد. اردوگاهی که شهدای زیادی را تقدیم مقاومت کرده است. برنامه داخل سالن ورزشی است با حضور همه. تصویر امام خمینی بر روی سینه من و تعدادی از بچه ها سوال جوانترها بر انگیزد و ما پاسخ می دهیم. کم کم جوانترها دورمان جمع می شوند و هی می پرسند. اکثر قریب به اتفاقشان نخستین باری است که شیعه می بینند. برایشان قران باز می کنم و می خوانم؛ تعجب کرده اند! خیلی زود با همه رفیق می شویم. کاغذ است که می آید دستم برای نوشتن آدرس ای میل. کاغذ که نباشد کف دستشان را جلو می آورند.

1stday08.jpg

 پیرمردی جلو می آید؛ تصویر امام را که می بیند می گوید:

-          انت من ایران؟

-          انا من کشمیر لکن هناک من جانب شعب الایرانی و شباب ایرانی

-          نحن نتعزز بکم

برای آخر شب جلسه شورای کاروان با دکتر محمود الزهار است. سوای بر ماشینی متعلق به وزاره شوون الخارجیه به سمت منزل دکتر الزهار می رویم. از اعضای اصلی حماس که بیش از هر سمتش پدر دو شهید بودنش مرا جذب می کند.  در محل جلسه تصاویر دو فرزند شهید دکتر الزهار نصب شده است. پس از یکی دو ساعت گفتگو شام را مهمان دکتر هستیم. ساعت از 11 گذشته است که به هتل می رسیم.

1stday09.jpg

 چند ساعتی از هر دری صحبت می شود، شام مهمان دکتر هستیم.
مطالب مرتبط

♦ سرباز روح الله رضوی

در برابر دیپلماسی دیجیتال صهیونیستی چه باید کرد؟
♦ سرباز روح الله رضوی

در برابر دیپلماسی دیجیتال صهیونیستی چه باید کرد؟

همواره این سوال در میان فعالین شبکه‌های اجتماعی مطرح است که بالاخره باید چطور و چگونه در برابر این نفوذ صهیونیستی ایستاد؟ برخی قائلند که باید به این اقدامات بی‌توجهی کرد؛ برخی دیگر تاکید به واکنش و نظردهی زیر مطالب منتشره دارند و دسته‌ای هم باور دارند باید حساب‌های مشابه ...

|

توسط جمعی از تشکل های مردمی و دانشجویی صورت گرفت:

نامگذاری هفتم محرم به روز برائت از کودک کشان صهیونیستی
توسط جمعی از تشکل های مردمی و دانشجویی صورت گرفت:

نامگذاری هفتم محرم به روز برائت از کودک کشان صهیونیستی

جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاههای شهر تهران بر آن شدند تا در شب هفتم محرم که متعلق به حضرت علی اصغر علیه السلام و بزرگداشت نوزاد شهید کربلاست، مظلومیت شهدای کودک فلسطینی را نیز فریاد بزنند.

|

جریان شناسی انتخابات پارلمانی در رژیم صهیونیستی

آرایش احزاب سیاسی رژیم صهیونیستی و جناح بندی ها و ائتلاف های موجود در انتخابات پارلمان نوزدهم تفاوت چندانی با جناح بندی های پارلمان هجدهم ندارد چرا که همچنان چالش ها و مسائل اختلاف برانگیز که منشاء این جناح بندی هاست، وجود دارد. از این رو، نگاهی اجمالی به وضعیت پارلمان هجدهم ...

|

با حضور مجازی سیامک عموزیدی برگزار شد:

بررسی نقش دانشجویان ایرانی خارج از کشور در صدور انقلاب
با حضور مجازی سیامک عموزیدی برگزار شد:

بررسی نقش دانشجویان ایرانی خارج از کشور در صدور انقلاب

سیامک عموزیدی دانشجوی دوره دکتری حقوق بین الملل دانشگاه ماستریخت هلند با حضور در جلسه مجازی اتحادیه بین المللی امت واحده به بیان مشکلات و مسائل پیش رو برای فعالیت های فرهنگی ـ سیاسی در هلند پرداخت. جناب آقای عموزیدی در ماه مارس گذشته، در جریان حضور سفیر اسرائیل در دانشگاه ...

|

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نوشت:

رژیم صهیونیستی مانع ورود صدها اروپایی به فرودگاه این کشور می شود
روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نوشت:

رژیم صهیونیستی مانع ورود صدها اروپایی به فرودگاه این کشور می شود

روزنامه جروزالم پست اسرائیل، از تصمیم 2500 فعال اروپایی برای ورود به خاک رژیم صهیونیستی از طریق فرودگاه «بن گوریون» برای همراهی در راهپیمایی های حمایت از قدس، خبر داده است

|

نظرات کاربران