در حال بارگذاری ...

اینکه تصور کنیم انفصال کردستان از عراق قطعی است یا آن اتفاق براحتی در کشورهای دیگر هم رخ می دهد یا اساسا بخاطر بروز شادی، مطلوب سایر کردهای منطقه است خطاست و شایسته است که از برخورد قهرآمیز و نیز شتابزده با این مسایل پرهیز کنیم.

علیرضا کمیلی

این روزها و پس از خبر برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق که تقریبا نیز مستقل بوده است و شادی سایر کردهای منطقه، خیلی ها دچار نگرانی شدند که باید دید چقدر این نگرانی بجاست!؟

کردها بدلیل روابط نسبتا بدی که حکام سده های گذشته با آنان داشتند و بخاطر پراکندگی جغرافیایی پس از جنگ جهانی اول که آنان را در چهار کشور پراکنده کرد، گاها با این گزاره مواجه می شدند که راه حل برون رفت از وضع موجود تشکیل دولت مستقل کردی است. چیزی که در رخدادهای مقطعی مانند جمهوری مهاباد در 1946 نیز برایش تلاش شد ولی نافرجام ماند!

بعلاوه وجود گسل تعارضات قومی ترکی کردی که در اواخر دوره عثمانی نیز قوت گرفت و بعدها نیز ادامه یافت یکی دیگر از زمینه های همگرایی در آنان شد و آن آرزو را تقویت نمود. برخی فشارها مانند عدم إعطاء شناسنامه به کردها در سوریه حافظ اسد و... هم به حس واگرایی از برخی دولتهای منطقه دامن زد ولی این حکم عمومیت ندارد.

در شرایط کنونی منطقه و پس از بروز ناامنی ها در عراق و سوریه و همچنین تقویت دولت-ملت در ایران و ترکیه و همزیستی نسبتا مناسب در این دو کشور، نمی توان براحتی از مطلوبیت تشکیل دولت مستقل کردی در ذهن همه کردهای منطقه سخن گفت.

اینکه تصور کنیم انفصال کردستان از عراق قطعی است، یا آن اتفاق براحتی در کشورهای دیگر هم رخ می دهد یا اساسا بخاطر بروز شادی، مطلوب سایر کردهای منطقه است خطاست. و شایسته است که از برخورد قهرآمیز و نیز شتابزده با این مسایل پرهیز کنیم.

جلوگیری از بروز گسل قومی، خصوصا توسط کرد و ترک های افراطی، تقویت روابط اجتماعی محبت آمیز و نفی عملی هر نوع تبعیض؛ مهمترین اتفاقاتی است که باید رخ بنماید. که همه اینها از اصول انقلاب اند و هیچ کدام هم یک شبه شکل نمی گیرند. لذا پول مملکت را خرج کارهای بیخود مقطعی نکنید!
مطالب مرتبط

میانمار واقدامات عملی تأثیرگذار

میانمار واقدامات عملی تأثیرگذار

با اقدامات یکی دو روزه نمی شود بار خاصی برداشت و دردی را دوا کرد! دیری نیست که جریانات مسلح در میان مسلمانان شکل بگیرد چرا که هیچ راهی برای تنفس آنان باقی نگذاشته اند!

|

هسته های مجازی جبهه جهانی مستضعفین

هسته های مجازی جبهه جهانی مستضعفین

امام امت که باور داشت مستضعفان جهان باید «هسته های مقاومت» را در سراسر گیتی شکل دهند اگر امروز می بود و گستردگی شبکه های اجتماعی در سراسر عالم را می دید، احتمالا همنوا با رهبری انقلاب که می گویند اگر رهبر نبودم مسوول شورای عالی فضای مجازی می شدم، ندا سر می داد که بروید و هسته ...

|

نظرات کاربران